VISKA VIIS: kuidas teha paremaid toidupilte

Alustame nõuanderubriigiga "Viska viis”, mille eesmärk on anda kasulikke nippe toidufotode tegemiseks. Tänased soovitused on universaalsed ega eelda kalli fototehnika olemasolu.

Illustreerimiseks valisin meelega fotod enam-vähem samast roast. Üks tehtud profitehnikaga, teine telefoniga lambivalgel; üks töödeldud Adobe Lightroomis, teine telefonis VSCO äpiga. Eksperimendi mõte oligi võrrelda tulemust ja näidata, et telefonipilt ei ole ilmtingimata halb. Isegi profifotograafidel ei ole aega ja tahtmist iga pildi jaoks kaamerat välja võtta, rääkimata valguse püstipanekust. Vähesed jõuavad iga sotsmeediapostituse jaoks fotograafi tellida, aga kenasid pilte tahame ometi.

  1. Pildista toitu siis, kui see on värske.
    Ajastus on kõik! Fotograaf peab ootama toitu, mitte vastupidi. Suur osa roogasid kaotavad oma värske välimuse 5-10 minuti jooksul. Mõtle kõik läbi ja pane valmis enne toidu lõplikku valmimist. Vajadusel kasuta harjutamiseks, kompa ja tehniliste parameetrite sättimiseks mingit muud “keha”.


  2. Vali efektsemad modellid.
    Mõned road lihtsalt on fotogeenilisemad kui teised. Kui sul on menüüs või tootesortimendis mitmeid nimetusi, siis alusta pildistamist nendest, mis juba peale vaadates paremad välja näevad. Kui oskused kasvavad, tuled ka ilmetumatega toime, aga täna saad linnukese kirja.


  3. Stiliseeri toit isuäratavaks. 


    Ma ei räägi juukselakist, mootoriõlist ega ühestki sellisest toidustilisti abivahendist, millest pajatatakse linnalegende. 99% toidustilistikat tehakse samade toidukomponentidega. Lihtsalt katsu oma rooga vaadata sellise pilguga, nagu näeksid seda esimest korda alles pildil. 
Kas võõras inimene saab peale vaadates aru, millega on tegu? Kas need kallid komponendid, mida sa helde käega sinna sisse panid, paistavad ka välja või on uppunud kastmesse, puljongisse? Kui muud üle ei jää, kasuta heldelt maitserohelist - see paneb ka ilmetumad road elama.


  4. Kasuta loomulikku valgust ja/või väldi teravaid varje.


    Kõige lollikindlam on pildistada aknavalgusega ja pilvise ilmaga. Päikese korral pildista varjus, olgu või pimedam. Ere valgus tekitab tugevaid kontraste, mida on algajal pildistajal raske kontrolli alla saada. Osa pildist jääb üle- osa alavalgustatud ja seda järeltöötlusega ei kompenseeri.

    Lambivalgusega pildistades otsi samuti ühtlasema valgusega kohta. Eelista kohta, kus on üks peamine valgusallikas. Kui lamp on üsna taldriku kohal, vaata, et telefoni vari pildile ei jääks.

    Telefoniga pildistades tee enne pildistamisnupu vajutamist ekraanil täpp selles kohas, mis peab olema korrektselt valgustatud. Kaamera arvutab selle järgi kogu kaadri valgustatuse. Seda täppi saab ka kerida üles-alla nii, et sinu silmale jääb pilt kõige ilusam.


  5. Tee foto pildistades valmis, ära looda järeltöötluse imedele.


    Ükski filter ei tee sinu eest head pilti. Toidu puhul ära ka valmisfiltritega hulluks mine, kui sa täpselt ei tea, mida teed. Kasuta pigem tavapärase korrigeerimise valikuid.
 Kõige olulisem on paika saada valge tasakaal e white balance. Mis iganes äppi või softi sa kasutad, libista vastavaid hoobasid nii, et valged asjad (näiteks taldrik, laudlina) oleksid pildil ka silma järgi enam-vähem valged, siis lähevad teised värvid ise paika.

Kirjuta kommentaaridesse, kas soovitustest oli midagi kasu ja mis teemal sooviksid järgmist postitust.
Jälgi meid Instas või Facebookis, et saaksid uutest postitustest kohe teada!

Previous
Previous

Kes on toidufoto autor?

Next
Next

Menüü pildistamine