VISKA VIIS: Isuäratav toidufoto telefoniga

Käisin täna Terevisioonis rääkimas toidu pildistamisest nutitelefoniga. Aga kuna sellest 8-minutilisest lõigust on õpetamiseks vähe kasu, siis panin põhilised nipid ka siia kirja.

ETV-s tegime ka väikese eksperimendi, kus pildistasin sama toitu esiteks aknavalguses (mida oli kl 6.30 telemajas I ja II korrusel ka tükk tegemist leida, kuna igal pool põlesid ka lambid ja all fuajees olid aknad kleebitud sinise kilega, mis muudab valguse värvi). Teise pildi tegin stuudios prožektorite valgel ja sellelt pildilt võib varjude järgi neid lampe üsna mitmeid kokku lugeda. Samas tegi stuudiovalgus toidu värvi veidi kirkamaks, nii et kõrvuti vaadates tundub pehme valguse pilt isegi liiga tagasihoidlik.

1. Hoia telefoni kindlalt käes ja ära pilditegemise ajal värista. See on eriti oluline hämaras.

2. Kui võimalik, vali pildistamiseks ühtlase pehme valgusega koht. Sobib akna lähedus pilves ilmaga. Väldi otsest päikesevalgust, sest valgustatud külg jääb liiga hele ja varjukülg liiga must.

3. Ära pildista otse lambi all, sest siis tekitad pildile oma telefoni ja käte varju. Võimaluse korral astu paar saamu kõrvale nii, et valgus langeks rohkem küljelt. Ideaalis võiks valgus tulla ühest suunast. Sellest saad aru nii, et taldrikul on üks vari, mitte rohkem. Võimalusel kustuta teised tuled ära.

4. Varjusid saad helestada nii, et asetad varjuküljele taldriku kõrvale mingi heleda (soovitavalt valge) eseme, mis on umbes sama suur kui taldrik ja peegeldab valgust taldrikule tagasi. Sobib tavaline A4 paber, restoranis menüü, salvrätt või mõni hele reklaamtrükis, mis kohapeal leidub. Helesti ise peaks jääma kaadrist välja.

5. Jäta kaadrisse vaid see, mida soovid näidata. Telefoni lainurkobjektiiv moonutab perspektiivi, mistõttu sööja positsioonilt pildistades jääb pildile tavaliselt liiga palju tausta, mis ei anna fotole palju juurde. Proovi pildistada hoopis pealtvaates ja hoolitse selle eest, et telefon oleks tõesti lauaga paralleelne. 
Interjöörifoto tee eraldi ja korrigeeri perspektiivi nii, et seinad mõjuksid sirgena.

6. Alati ei pea pildistama tervet taldrikut. Kõik juba teavad, et need on tavaliselt ringikujulised. Pildista lähedalt mõnd eriti isuäratavat detaili. Sellegipoolest, jäta külgedele veidi äralõikamise varu, sest nt Instagrami story formaat on hästi piklik.

7. Toidufoto järeltöötluses ei ole enamasti palju kasu erinevate äppide valmisfiltritest, kuna need muudavad toidu toonid ebaloomulikuks. Esmalt korrigeeri valge tasakaalu (white balance) nii, et pilt ei oleks liiga kollane ega sinine (ega roosakas ega ka roheline). Neutraalsed toonid nagu valge ja hall, kui neid pildil on, peaksid olema võimalikult puhtad. Värviküllastust (saturation) on mõistlik veidi tõsta, sest see lisab atraktiivsust. Kontrasti vajab juurde vaid pehmes valguses tehtud pilt, lambi all pildistatud pilt vajab enamasti varjuala (shadows) heledamaks tegemist ja helendite (highlights) mahendamist, aga kõike mõõdutundega. Clarity aitab esile tuua toidu struktuuri ja sotsiaalmeedias avaldamiseks võiks pilti teha pisut teravamaks nupust “sharpening”.

Previous
Previous

Restoranidele oma kullerteenus

Next
Next

Töö, mis toidab